Post 25 Paź 2019 13:51

Problem z pracą silnika, brak mocy, dławienie

Witam. Posiadam od ponad roku Insignię liftback (2014 r.) - 1.8 benzyna A18XER. W ostatnim czasie miałem problem z pracą silnika. Problem występuje z rana. Bezpośrednio po odpaleniu jest ok., a po kilkunastu sekundach przy obrotach silnika powyżej 1000, występuje brak mocy, samochód praktycznie nie chce jechać, bywa, że się dławi i gaśnie. Pomaga wyłączenie silnika i ponowny start (czasem trzeba to zrobić kilkukrotnie), potem jest wszystko ok. Błędy żadne się nie pojawiają. Podobne przypadki miałem w zeszłym roku w tym samym okresie roku ale minęło i do tej pory nie było żadnych problemów. Czy są osoby, które wiedzą co może być przyczyną i mogą coś doradzić ?

Aktualizacja tematu:
Myślałem, że skoro nie pojawia mi się kontrola "check engine", to nie ma błędów, jednakże się myliłem.
Aktualnie nie ma problemów i silnik chodzi bez zajęknięć, ale sprawdziłem błędy i są dwa:

P0132
Kontrolka Silnika (MIL): NIE
Obecny: TAK
Historyczny: NIE
Opis: Heated oxygen sensor (HO2S) 1, bank 1 -high voltage
Błąd Generalny,

P0134
Kontrolka Silnika (MIL): NIE
Obecny: TAK
Historyczny: NIE
Opis: Heated oxygen sensor (HO2S) 1, bank 1 -no activity detected
Błąd Generalny,

APlikacja "OPL DTC Reader", nie chce skasować błędów, jedynie apka "Obd Army" usuwa ale i tak błędy pojawiają się po niedługiej chwili.

Test czujników tlenu podczas pracy silnika:
Czujnik tlenu 1
Napięcie 1,275W
Krótkoterminowe dostosowanie paliwa: 0,0%

Czujnik tlenu 2
Napięcie zmienia się w zakresie od 0 do 0,85W i wyskakuje co chwilę błąd
Krótkoterminowe dostosowanie paliwa: 99,2%

Czy się nie mylę i jest do wymiany sonda lambda ? Jeżeli tak, to kwestia która. Czy ta która znajduje się bezpośrednio na kolektorze wydechowym, czy z tyłu przy katalizatorze ?

Temat do zamknięcia, udało mi się samemu problem rozwiązać. Okazało się, że kabel sygnałowy (czarny) pierwszej sondy przy kolektorze wydechowym się zmęczył i urwał. Polutowałem, dobrze zaizolowałem i wszystko gra. Błędy historyczne usunąłem, nowe się nie pojawiają, a parametry sondy wróciły do normy.